
Bruksfolkets guidade turer i bruket inleds
Under hela juli månad kan du följa med på guidad tur med bruksfolket i vackra Fiskars bruk.
Läs mer
Följ med på guidad tur med bruksfolket i vackra Fiskars bruk och hör om brukets historia och Lillbässen som tuffat genom bruket i tiderna. Du får också höra om var loket finns just nu och om projekt Rädda bässen. I år startar turerna vid Lillbässens klätterställning i centrum av Fiskars bruk.
Tid: 24.6-2.8.2020, ons-fre kl. 11.30, 14.30.
Start: Vid Lillbässens klätterställning mittemot Kasernerna (ca 200 m från torget)
Språk: svenska, finska, engelska
Gruppstorlek: max 10 personer
Deltagaravgift: frivillig avgift (Vi föredrar kortbetalningar)
Ingen förhandsbokning behövs!
Under hela juli månad kan du följa med på guidad tur med bruksfolket i vackra Fiskars bruk.
Läs mer
Under "riktigt gamla bergsrådet" John von Julins tid och efterföljande decennier, firades midsommar med pompa och ståt i dagarna tre.
Läs mer
Hammarbacken livas upp igen 11.6! Bekanta dig med vår nya temautställning Slutet=Början, som beskriver Fiskars bruks förvandling från industriort till konstnärsort. Bruksfolket presenterar utställningen,
Läs mer
Det är igen möjligt att boka inomhusguidning på museet. Utöver detta erbjuder vi även utomhusguidningar i Fiskars stämningsfulla bruksmiljö.
Läs mer
Bodde du i Fiskars bruk under åren 1960-1990? Då vill vi gärna höra dina upplevelser och minnen från tiden i bruket.
Läs mer