Night at the Museum i lokstallet 31.10.2026
Vem är det som pustar och pyser i Lokstallet? När skymningen faller vaknar märkliga ljud till liv och gestalter från förr tycks röra sig bland skuggorna.
Läs mer
I september-oktober skiftet arrangeras Slow Food festival i Fiskars fd tröskhus. Under lördagen kan man passa på att besöka museets bagarstuga där bruksfolket kl. 11-15 bakar karelska piroger. På museiområdet arrangeras dessutom en arbetsvisning i tillverkning av biokol från kl. 11 framåt. Processen påminner om tillverkning av kol i kolmilor, där veden bränns långsamt genom begränsad syretillförsel. Biokol kan till exempel användas i trädgården som jordförbättring, som näringsdepå och som marktäckare.
Under lördagen är det dessutom fritt inträde till museets utställningar!
Vem är det som pustar och pyser i Lokstallet? När skymningen faller vaknar märkliga ljud till liv och gestalter från förr tycks röra sig bland skuggorna.
Läs mer
I höst presenterar museet den finländska förkristna årsfesten kekri och erbjuder roliga aktiviteter för hela familjen. På bondgårdarna var kekri en skördefest,
Läs mer
Bruksfolket håller på med olika aktiviteter vid Hammarbacken under sommaren, med start första juni. Du är varmt välkommen att delta i verkstäder,
Läs mer